Ukraina otrzymała już amunicję kasetową. "Może radykalnie zmienić sytuację"
Prezydent USA Joe Biden zatwierdził transfer amunicji kasetowej na Ukrainę. Decyzja Stanów Zjednoczonych została skrytykowana przez Amnesty International i część sojuszników.
Amunicja kasetowa (DPICM), po raz pierwszy użyta podczas II wojny światowej, obejmuje rakiety, bomby i pociski artyleryjskie, które po detonacji rozpraszają się na dużym terenie, pokrywając pięciokrotnie większy obszar niż amunicja konwencjonalna. Pociski są zakazane przez międzynarodową konwencję.
Amunicja kasetowa
– Nasza armia otrzymała już amunicję kasetową przekazaną przez USA, ale jeszcze nie użyliśmy tej broni na polu bitwy – poinformował dowódca ukraińskiego zgrupowania wojsk "Tauryda" generał Ołeksandr Tarnawski w rozmowie z amerykańską stacją CNN, na którą powołało się TVN24.
– Amunicja kasetowa może radykalnie zmienić sytuację na froncie. Wróg rozumie, że dzięki temu uzbrojeniu osiągniemy przewagę, dlatego Rosjanie zrezygnują z walki o tereny, na których da się użyć tych pocisków – powiedział ukraiński wojskowy. – Jest to bardzo potężna broń. Kierownictwo wyższego szczebla podejmie decyzję nt. miejsc jej zastosowania – dodał. Co ważne, armia Ukrainy twierdzi, że nie użyje broni kasetowej na terytoriach okupowanych przez wojska Federacji Rosyjskiej, jeżeli w wyniku tego typu działań mogliby ucierpieć cywile.
Rosja reaguje
We wtorek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział, że jeżeli USA dostarczą Ukrainie bomby kasetowe, to Kreml "będzie zmuszony" użyć "podobnej broni" przeciwko ukraińskim siłom zbrojnym. Jednak zgodnie z doniesieniami światowych mediów, Federacja Rosyjska stosuje amunicję kasetową od samego początku inwazji militarnej na Ukrainę.
– Jeżeli USA przekażą Ukrainie amunicję kasetową, Rosja będzie musiała użyć podobnej broni. Należy zauważyć, że Rosja ma w służbie amunicję kasetową na każdą okazję. I jest znacznie skuteczniejsza niż ta amerykańska – oświadczył szef rosyjskiego Ministerstwa Obrony, cytowany przez agencję Reutera.